Home / Ceramic Capacitors / VJ0603Y273KXXCW1BC
VJ0603Y273KXXCW1BC
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0603Y273KXXCW1BC
Description:
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0603
User Guide
Mfr Vishay Vitramon
Series VJ W1BC
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.027 µF
Product Status Active
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number VJ0603
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C