Home / Ceramic Capacitors / VJ0603Y273MBAAE31
VJ0603Y273MBAAE31
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0603Y273MBAAE31
Description:
CAPACITOR CERAMIC 0603
User Guide
Mfr Vishay Vitramon
Series VJ Automotive
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.027 µF
Applications Automotive
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.038" (0.97mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C