VJ0805D561JXBAR
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0805D561JXBAR
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Description:
CAP CER 560PF 100V C0G/NP0 0805
User Guide
Mfr Vishay Vitramon
Series VJ HIFREQ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Q, Low Loss
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 560 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number VJ0805
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C