VJ0805Q1R8DEBAI
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0805Q1R8DEBAI
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Description:
CAP CER 1.8PF 100V 0805 EPOXY
User Guide
Mfr Vishay Vitramon
Series VJ High Q
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Tolerance ±0.5pF
Lead Style -
Capacitance 1.8 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C