Home / Rocker Switches / VJ52S004-6ZZ5T-15V
VJ52S004-6ZZ5T-15V
Carling Technologies
Product No:
VJ52S004-6ZZ5T-15V
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series Contura® V
Circuit DPDT
Package Bulk
Features -
Actuator Type Convex (Reverse V)
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 100,000 Cycles
Mechanical Life 100,000 Cycles
Switch Function On-Off-On
Actuator Marking -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm