VK1171500000G
Amphenol Anytek
Product No:
VK1171500000G
Description:
TERM BLOCK HDR 11POS 45DEG 5MM
Color Green
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series VK
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 15 A
Voltage - UL 300 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.571" (14.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number VK11
Contact Tail Length 0.161" (4.10mm)
Number of Positions 11
Positions Per Level 11
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C