VK1231500000G
Amphenol Anytek
Product No:
VK1231500000G
Description:
TERM BLOCK HDR 12POS 3.81MM
Color Green
Pitch 0.150" (3.81mm)
Series VK
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 8 A
Voltage - UL 300 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.433" (11.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number VK12
Contact Tail Length 0.134" (3.40mm)
Number of Positions 12
Positions Per Level 12
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C