VK1472500000G
Amphenol Anytek
Product No:
VK1472500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK HDR 14POS 45DEG 5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Color Green
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series VK
Package Bulk
Features Mating Flange
Screw Size -
Current - UL 15 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.571" (14.50mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation 45°
Ingress Protection -
Base Product Number VK14
Contact Tail Length 0.161" (4.10mm)
Number of Positions 14
Positions Per Level 14
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C