VK1570500000G
Amphenol Anytek
Product No:
VK1570500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK HDR 15POS 45DEG 5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Color Green
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series VK
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 15 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.571" (14.50mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation 45°
Ingress Protection -
Base Product Number VK15
Contact Tail Length 0.161" (4.10mm)
Number of Positions 15
Positions Per Level 15
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C