VK1631500000G
Amphenol Anytek
Product No:
VK1631500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK HDR 16POS 3.81MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Color Green
Pitch 0.150" (3.81mm)
Series VK
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 8 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.433" (11.00mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation 45°
Ingress Protection -
Base Product Number VK16
Contact Tail Length 0.134" (3.40mm)
Number of Positions 16
Positions Per Level 16
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C