VL1613500000G
Amphenol Anytek
Product No:
VL1613500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Color Green
Pitch 0.138" (3.50mm)
Series VL
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 8 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 2
Insulation Height 0.866" (22.00mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number VL16
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Number of Positions 16
Positions Per Level 8
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C