
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-10BQ060HM3/5BT
Manufacturer:
Package:
DO-214AA (SMB)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO214AA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.36385
3.6385
100
0.247475
24.7475
500
0.185611
92.8055
1000
0.139204
139.204
2000
0.127604
255.208
5000
0.119871
599.355
10000
0.112138
1121.38
50000
0.09899
4949.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Bulk |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AA, SMB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 10BQ060 |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-214AA (SMB) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 60 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 490 mV @ 1 A |