
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-10TQ035S-M3
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 35V 10A TO263AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4155
1.4155
10
1.26255
12.6255
100
0.984485
98.4485
500
0.813257
406.6285
1000
0.642048
642.048
2000
0.59925
1198.5
5000
0.569288
2846.44
10000
0.547884
5478.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 10TQ035 |
| Capacitance @ Vr, F | 900pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 mA @ 35 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 35 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570 mV @ 10 A |