
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-15ETH03-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 300V 15A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9595
0.9595
10
0.78185
7.8185
100
0.607905
60.7905
500
0.51528
257.64
1000
0.419748
419.748
2000
0.395143
790.286
5000
0.376324
1881.62
10000
0.358958
3589.58
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 15ETH03 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40 µA @ 300 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 15 A |