
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-16CTU04-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE FRED 400V 8A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.836
8.36
100
0.64999
64.999
500
0.550981
275.4905
1000
0.448828
448.828
2000
0.422512
845.024
5000
0.402392
2011.96
10000
0.383819
3838.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 16CTU04 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 400 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 8 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 8A |