
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-18TQ045-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 18A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.368
1.368
10
1.1229
11.229
100
0.87305
87.305
500
0.740031
370.0155
1000
0.602842
602.842
2000
0.567502
1135.004
5000
0.540474
2702.37
10000
0.515536
5155.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 18TQ045 |
| Capacitance @ Vr, F | 1400pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.5 mA @ 45 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 18A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 720 mV @ 36 A |