
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-19TQ015-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 15V 19A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4535
1.4535
10
1.19035
11.9035
100
0.92606
92.606
500
0.784947
392.4735
1000
0.639426
639.426
2000
0.601948
1203.896
5000
0.573278
2866.39
10000
0.54682
5468.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 19TQ015 |
| Capacitance @ Vr, F | 2000pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10.5 mA @ 15 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 15 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 19A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 460 mV @ 38 A |