
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-1EFH01-M3/I
Manufacturer:
Package:
DO-219AB (SMF)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 100V 1A DO219AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.32775
3.2775
100
0.18563
18.563
500
0.122911
61.4555
1000
0.09423
94.23
2000
0.081947
163.894
5000
0.073748
368.74
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-219AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1EFH01 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-219AB (SMF) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 16 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 930 mV @ 1 A |