
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-1EFH02-M3/I
Manufacturer:
Package:
DO-219AB (SMF)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 200V 1A DO219AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.28595
2.8595
100
0.19494
19.494
500
0.146224
73.112
1000
0.109668
109.668
2000
0.100538
201.076
5000
0.09444
472.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-219AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1EFH02 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-219AB (SMF) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 16 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 930 mV @ 1 A |