
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-1EFH02HM3/I
Manufacturer:
Package:
DO-219AB (SMF)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 200V 1A DO219AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.31635
3.1635
100
0.215555
21.5555
500
0.161652
80.826
1000
0.121239
121.239
2000
0.11114
222.28
5000
0.104405
522.025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101, FRED Pt® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-219AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1EFH02 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-219AB (SMF) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 930 mV @ 1 A |