
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-1EFU06-M3/I
Manufacturer:
Package:
DO-219AB (SMF)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 1A DO219AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.31065
3.1065
100
0.19323
19.323
500
0.132221
66.1105
1000
0.101707
101.707
2000
0.091542
183.084
5000
0.08645
432.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-219AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1EFU06 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-219AB (SMF) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 32 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 1 A |