
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-1ENH02HM3/85A
Manufacturer:
Package:
DO-220AA (SMP)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4655
0.4655
10
0.3496
3.496
100
0.21774
21.774
500
0.148998
74.499
1000
0.114608
114.608
2000
0.103151
206.302
5000
0.097413
487.065
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101, FRED Pt® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-220AA |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1ENH02 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 28 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920 mV @ 1 A |