
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-20CTH03-1-M3
Manufacturer:
Package:
TO-262AA
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO262-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3775
1.3775
10
1.12765
11.2765
100
0.87666
87.666
500
0.743109
371.5545
1000
0.60534
605.34
2000
0.569858
1139.716
5000
0.542726
2713.63
10000
0.517674
5176.74
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 20CTH03 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-262AA |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20 µA @ 300 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 10 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |