
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-20CTH03-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE FRED 300V 10A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3015
1.3015
10
1.06305
10.6305
100
0.827165
82.7165
500
0.7011
350.55
1000
0.571121
571.121
2000
0.537643
1075.286
5000
0.51204
2560.2
10000
0.488404
4884.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 20CTH03 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20 µA @ 300 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 10 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |