
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-20CTH03FP-N3
Manufacturer:
Package:
TO-220 Full Pack
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5365
2.5365
10
2.28285
22.8285
100
1.83483
183.483
500
1.507517
753.7585
1000
1.249088
1249.088
2000
1.162942
2325.884
5000
1.11987
5599.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 20CTH03 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220 Full Pack |
| Reverse Recovery Time (trr) | 31 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20 µA @ 300 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 10 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |