
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-20CTQ045S-M3
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 10A D2PAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.577
1.577
10
1.31005
13.1005
100
1.04291
104.291
500
0.882455
441.2275
1000
0.748752
748.752
2000
0.711322
1422.644
5000
0.68458
3422.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 20CTQ045 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 mA @ 45 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 640 mV @ 10 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |