
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-20CTQ150-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4345
1.4345
10
1.17135
11.7135
100
0.911335
91.1335
500
0.772483
386.2415
1000
0.62927
629.27
2000
0.592392
1184.784
5000
0.564176
2820.88
10000
0.538137
5381.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 20CTQ150 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25 µA @ 150 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 20 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |