
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-20ETS08S-M3
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 800V 20A TO263AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0045
2.0045
10
1.8012
18.012
100
1.4478
144.78
500
1.189495
594.7475
1000
0.985578
985.578
2000
0.917614
1835.228
5000
0.883624
4418.12
10000
0.849642
8496.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 20ETS08 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 800 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 20 A |