
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-20ETS12-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 20A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5935
2.5935
10
2.3275
23.275
100
1.907125
190.7125
500
1.623512
811.756
1000
1.369226
1369.226
2000
1.300768
2601.536
5000
1.251862
6259.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 20ETS12 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 10 A |