
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-20ETS12THM3
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 20A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1185
2.1185
10
1.76035
17.6035
100
1.40144
140.144
500
1.18579
592.895
1000
1.006136
1006.136
2000
0.955824
1911.648
5000
0.919894
4599.47
10000
0.889438
8894.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 20ETS12 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 20 A |