
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-20ETS16THM3
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.6KV 20A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1755
2.1755
10
1.80975
18.0975
100
1.440675
144.0675
500
1.21904
609.52
1000
1.034341
1034.341
2000
0.982623
1965.246
5000
0.945687
4728.435
10000
0.914375
9143.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 20ETS16 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 1600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 20 A |