
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-20L15T-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 15V 20A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.311
1.311
10
1.07635
10.7635
100
0.836855
83.6855
500
0.709289
354.6445
1000
0.5778
577.8
2000
0.543932
1087.864
5000
0.518026
2590.13
10000
0.494114
4941.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 20L15 |
| Capacitance @ Vr, F | 2000pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 mA @ 15 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 15 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 520 mV @ 40 A |