
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-20L15TS-M3
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 15V 20A TO263AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5105
1.5105
10
1.3509
13.509
100
1.052885
105.2885
500
0.869782
434.891
1000
0.68667
686.67
2000
0.640889
1281.778
5000
0.608846
3044.23
10000
0.58596
5859.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 20L15 |
| Capacitance @ Vr, F | 2000pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 mA @ 15 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 15 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 410 mV @ 19 A |