
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-2EFH02HM3/I
Manufacturer:
Package:
DO-219AB (SMF)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 200V 2A DO219AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.32965
3.2965
100
0.229045
22.9045
500
0.178809
89.4045
1000
0.145331
145.331
2000
0.129922
259.844
5000
0.12332
616.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101, FRED Pt® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-219AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 2EFH02 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-219AB (SMF) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950 mV @ 2 A |