
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-2EJH01-M3/6B
Manufacturer:
Package:
DO-221AC (SlimSMA)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 100V 2A DO221AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.33725
3.3725
100
0.23427
23.427
500
0.182894
91.447
1000
0.148656
148.656
2000
0.132896
265.792
5000
0.126132
630.66
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 2EJH01 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 930 mV @ 2 A |