
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-2EJH02-M3/6B
Manufacturer:
Package:
DO-221AC (SlimSMA)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 200V 2A DO221AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.3382
3.382
100
0.252225
25.2225
500
0.198208
99.104
1000
0.153168
153.168
2000
0.13965
279.3
5000
0.130644
653.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 2EJH02 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 930 mV @ 2 A |