
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-30CPQ060-N3
Manufacturer:
Package:
TO-247AC
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.774
2.774
10
2.48805
24.8805
100
2.03851
203.851
500
1.735327
867.6635
1000
1.463522
1463.522
2000
1.390354
2780.708
5000
1.338084
6690.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 30CPQ060 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800 µA @ 60 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800 mV @ 30 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A |