
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-30CPQ150-N3
Manufacturer:
Package:
TO-247AC
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO247
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9165
2.9165
10
2.6201
26.201
100
2.147
214.7
500
1.827705
913.8525
1000
1.541432
1541.432
2000
1.464368
2928.736
5000
1.409316
7046.58
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 30CPQ150 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 150 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.19 V @ 30 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |