
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-30CTH03-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE FRED 300V 15A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.444
1.444
10
1.1837
11.837
100
0.920645
92.0645
500
0.780349
390.1745
1000
0.635674
635.674
2000
0.598414
1196.828
5000
0.569914
2849.57
10000
0.543609
5436.09
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 30CTH03 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 36 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40 µA @ 300 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 15 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |