
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-30CTQ060S-M3
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 15A D2PAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.539
1.539
10
1.3851
13.851
100
1.11359
111.359
500
0.914964
457.482
1000
0.75811
758.11
2000
0.705822
1411.644
5000
0.679678
3398.39
10000
0.653543
6535.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 30CTQ060 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800 µA @ 60 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 620 mV @ 15 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |