
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-30CTQ100S-M3
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 15A D2PAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.558
1.558
10
1.40125
14.0125
100
1.12651
112.651
500
0.925528
462.764
1000
0.766868
766.868
2000
0.713982
1427.964
5000
0.687544
3437.72
10000
0.661096
6610.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 30CTQ100 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 550 µA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 860 mV @ 15 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |