
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-30ETU12-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.843
1.843
10
1.5276
15.276
100
1.21619
121.619
500
1.029059
514.5295
1000
0.873145
873.145
2000
0.829492
1658.984
5000
0.798304
3991.52
10000
0.771875
7718.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 30ETU12 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 220 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 145 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.68 V @ 30 A |