
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-30WQ03FN-M3
Manufacturer:
Package:
TO-252, (D-Pak)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 3.5A TO252
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.52535
5.2535
100
0.402515
40.2515
500
0.318174
159.087
1000
0.254534
254.534
2000
0.230679
461.358
5000
0.214766
1073.83
10000
0.206815
2068.15
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 30WQ03 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-252, (D-Pak) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 mA @ 30 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3.5A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450 mV @ 3 A |