
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-30WQ04FN-M3
Manufacturer:
Package:
TO-252, (D-Pak)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 3.5A TO252
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.5225
5.225
100
0.400805
40.0805
500
0.316825
158.4125
1000
0.25346
253.46
2000
0.2297
459.4
5000
0.213854
1069.27
10000
0.205941
2059.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 30WQ04 |
| Capacitance @ Vr, F | 189pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-252, (D-Pak) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 mA @ 40 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3.5A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 530 mV @ 3 A |