
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-30WQ06FN-M3
Manufacturer:
Package:
TO-252, (D-Pak)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 3.5A TO252
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.5225
5.225
100
0.40033
40.033
500
0.316445
158.2225
1000
0.253156
253.156
2000
0.229425
458.85
5000
0.213598
1067.99
10000
0.205684
2056.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 30WQ06 |
| Capacitance @ Vr, F | 145pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-252, (D-Pak) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 60 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3.5A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 610 mV @ 3 A |