
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-32CTQ030-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5295
1.5295
10
1.25495
12.5495
100
0.97603
97.603
500
0.827317
413.6585
1000
0.67393
673.93
2000
0.634429
1268.858
5000
0.604219
3021.095
10000
0.576327
5763.27
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 32CTQ030 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.75 mA @ 30 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580 mV @ 30 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A |