
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-35EPF12LHM3
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 35A TO247AD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.4865
3.4865
10
2.92505
29.2505
100
2.366165
236.6165
500
2.103224
1051.612
1000
1.800886
1800.886
2000
1.695731
3391.462
5000
1.626875
8134.375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 35EPF12 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Reverse Recovery Time (trr) | 450 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 35A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.47 V @ 35 A |