
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-40CTQ150-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.881
1.881
10
1.5618
15.618
100
1.243265
124.3265
500
1.052011
526.0055
1000
0.89262
892.62
2000
0.847998
1695.996
5000
0.816116
4080.58
10000
0.789098
7890.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 40CTQ150 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 150 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.16 V @ 40 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |