
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-40L15CTS-M3
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 15V 20A TO263AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.109
2.109
10
1.89715
18.9715
100
1.525035
152.5035
500
1.252955
626.4775
1000
1.03817
1038.17
2000
0.966578
1933.156
5000
0.930772
4653.86
10000
0.894976
8949.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 40L15 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 mA @ 15 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 15 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 410 mV @ 19 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |