
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-42CTQ030S-M3
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 20A D2PAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.014
2.014
10
1.805
18.05
100
1.45084
145.084
500
1.192003
596.0015
1000
0.987668
987.668
2000
0.919552
1839.104
5000
0.885495
4427.475
10000
0.851438
8514.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 42CTQ030 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3 mA @ 30 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 480 mV @ 20 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |